Malá kopaná Jihlava

Přihlášení

Jméno:

Heslo:

TOPlist

Hledat

Statutární město Jihlava podporuje činnost MK Jihlava

Partneři
MK JIHLAVA:

Mediální partneři
MK JIHLAVA:

Spolupráce s
FC Vysočina

Miniaplikace

Jihlavské výběry uspěly v Rakousku!

30.05.2007

Kleinfeld Olympiade Lienz


První delší výprava (Lienz je km od Jihlavy na úbočí Dolomit, 15 km od rakousko-italských hranic) jihlavkých fotbalistů začala již v pátek večer. V parném podvečeru se u parkoviště Delvity sešlo 25 hráčů, kteří se na dlouhý výlet očividně těšili. Pravdou je, že sestavit 2 celky byl o hodně těžší úkol, než jak se zpočátku jevil. Víkend plný velké kopané vyřadil desítky našich fotbalistů, kterým by reprezentační dres Jihlavy určitě slušel. Nicméně nemá význam se zabývat tím, kdo mohl jet a nakonec nejel. Důležité bylo, že se sešli hráči, kteří měli především si zahrát a obětovat téměř 3 dny ze svého volna.

Cesta nočním Rakouskem nakonec proběhla bez problémů (až na časté „zdravotní“ zastávky v úvodních hodinách) a i když jsme toho ve tmě moc neviděli, místa jako Linz, Salzburk, či Kutbühl byla pěkná i v noci. Do horské vesničky Oberlienz ve východním Tyrolsku jsme dorazili v 5:30 a tak bylo dost času se psychicky i fyzicky připravit na náročný program turnaje, kde startovalo celkem 30 týmů. Většina domácích Rakušanů, 3 mužstva z Německa, 1 z Itálie a 1 z Brna – to všechno byli naši potencionální soupeři. Při prvním pohledu na pěkně střižený trávník jsme zaplesali, ale naše nadšení mírně opadlo, když jsme zjistili, že turnaj se hraje na vedlejším tréninkovém hřišti, kde zvláště jeden ze 2 pažitů byl již před zahájením dost hrbolatý. Volné chvíle jsme využili, k částečnému dospání, doplnění kalorií, někdo hrál kostky, někdo si již nazul kopačky a proháněl mičudu po ranní rosou zmáčeném trávníku. Za pár hodin (přeně v 10:00) turnaj bez velkých ceremonií zahájil a tak jsme měli první možnost okouknout soupeře. Za krátko nám bylo jasné především to, že sudí jen těžko budou mít kvalitu našich (tak často kritizovaných) mužů v černém a že v řadě soubojů, ve kterých nebude nouze o 5 metrové skluzy, půjde o holý život.

Před polednem jsme si odskočili to 3 km vzdáleného Hotelu Sport odložit bagáž a podívat se, jak vypadájí pokoje na sobotní přenocování. Ve 12:30 jsme již byli opět zpět na hřišti a půlka výpravy („A“ tým) se chystala na premiérové vystoupení. Soupeř č. 1 Beck´s United (Rak.) sice působili solidním dojmem, nicméně po 2 brankách Tomana a jedné Brnického jsme si odnesli první jasnou výhru 3:0! Stejným výsledkem skončilo i naše druhé vystoupení neboť Café Kohlplatz se na turnaj nedostavil – 3:0 k. Zápas s Lokomotivou Grafitex (Rak.), vítězem ročníku 2004, patřil k jednomu z nejlepších představení, které „A“ tým na turnaji předvedl. Respekt budícího soupeře jsme totiž roznesli 6:1 po přesných střelách Bratršovského (2), Pěničky (2), Kováče a Tomana! Nutno dodat, že 1 zápas trval pouhých 10 minut, takže si můžete udělat obrázek, o jaký brankostroj asi šlo. Po třech výhrách již bylo jasné, že postup do nedělních bojů „A“ mužstvo nemine – ze 6 celků postupovaly první 4, ale postup z prvního místa byl i nadále lákavý a navíc i reálný, zvláště poté, co jsme poradili i s vytáhlými Italy z města fotbalu Udine. Poprvé se v tomto utkání trefil kapitán „žlutých“ A. Kovář, druhou branku přidal Bratršovský – 2:0. Mužstvo bylo při chuti a tak výhra 3:1 v posledním utkání 3. skupiny (Bratršovský, Pěnička, Kováč) nad  rakouským Why not byla již jen třešínkou na vítězném sobotním dortu! Do turnaje jsme vstoupili s „A“ mužstvem 5 výhrami a impozatním skóre 17:2!

Po 16. hodině se dočkali i mladíci poskládaní kolem kapitána Kohoutka. Čekali jsme, že to již taková legrace nebude, ale úvodní 2 zápasy nám vyšly na výbornou. Hned v prvním zápase proti Cafe Hoppla (Rak.) se jihlavská juniorka dokázala vypořádat s rychlým vedením soupeře a po brankách Šindeláře a Rigera jsme brali 3 body za výhru 2:1! Stejně jako áčko, ani béčku nepřijel jeden soupeř, což znamenalo další 3 body za kontumaci. První kosa na kámen padla v duelu s Juega Contento (Rak.), který jednoznačně působil v 5. skupině nejlepším dojmem. Po dvou chaotické hře a chybách v obraně jsme podlehli 0:2 a k postupové jistotě bylo třeba vyhrát nad Die Biachewonger (Rak.). V důležitém zápase se blýskl 2 zásahy Denev a pojistku přidal Kohoutek – 3:0. V posledním sobotním utkání šlo o to, zda budeme druzí nebo třetí, což znamenalo účast ve stejné nedělní skupině jako „A“ tým. Duel s FC Picasso (Rak.) byl však nejhorším vystoupením juniorky na celém turnaji a prohra 0:1 se slabým soupeřem tak poslala oba naše týmy do bratrovražedné pětičlenné skupiny C!


Nedělní boje o medaile – 2x nás zradily penalty!


Noc před rozhodujícími nedělními boji byla klidná. Někdo dospával páteční probdělou noc v autobuse, někdo si vyrazil na odrelaxování na disco v Lienzu, někdo jen tak bloumal parkem a zkoušel, jak je ostražitá místní policie.

Budíček byl v 9:00 a po snídani celá výprava odjela, tak jako reprezentace ČR jezdí do Zell am See, na krátké  vysokohorské soustředění do blízké obce Seilach, kde byl součástí tréninku ostrý výstup na vysutou vyhlídku nad skalními vodopády. Vítězem se stal M. Benda, který se sice podél skal nad propastí spíše plazil, než šel, ale v každém případě byl první dole!

Následoval přesun do areálu v Oberlienzu, kde ve 13:10 začínala naše skupina „C“.  Cíl byl jasný – především postup prvního mužstva, juniorka měla za úkol odebírat ostatních soupeřům a krýt záda, případně se pokusit také o postup ze druhého místa.

Jako první do ní vstoupil „A“ tým, na který čekal rakouský celek Lucky Loosers. Ten velmi záhy srazila do kolen stále jasnější hvězda A.Kováře. Po jeho 3 trefách a pojistce F. Tomana jsme zahájili nadstavbovou část úctyhodným vítězstvím 4:0! Ihned po něm přišla na řadu juniorka proti FC Eichholz 07 (Rak.). Vyrovnaný zápas nakonec skončil zaslouženou remízou 0:0, čímž byl úkol splněn – odebrali jsme soupeři 2 body! „A“ tým poté změřil síly s Odins Krieger (Rak.), kteří kladli dost dlouho houževnatý odpor. Ten zlomily až branky Bratršovského a Kováře – 2:0! Odins Krieger však nebyla souzena jen jedna porážka od jihlavských týmů. Po 10 minutách se totiž utkali s juniorkou a branka Vetchého začala zvyšovat akcie rezervy – 1:0! Ani ve třetím zápase nenašlo „áčko“ soupeře a díky 2 zásahům Tomana a jednomu Kováře šlo dál bez jediné inkasované branky – 3:0!! Před juniorkou nyní stál klíčový zápas proti Lucky Looser. Neprohrát znamenalo udržet naději na překvapivý postup. Zodpovědný výkon všech hráčů a i trocha toho štěstíčka přinesly kýžený efekt – remízu 0:0!  A byl zde poslední zápas skupiny – jihlavské derby „A“ vs. „B“. Matematika byla jasná. Výhra juniorky pošle do čtvrtfinále obě naše družstva z prvního a druhého místa. „A“ nastoupil bez opor, které šetřily síly do dalších bojů a tak mladíci chytli šanci za pačesy a uštědřili svým kolegům první a jak se později ukázalo, i poslední porážku na turnaji – 3:1. (Pavlíček, Denev, Vetchý – Benda).

Ve čtvrtfinále čekal „A“ tým sobotní známý – Lokomotiva Grafitex, která se chtěla pomstít za potupnou porážku 1:6 ze základní skupiny.  A skutečně oba zápasy se od sebe dost lišily. Soupeř se dával větší pozor a důslednou obranou živil šanci na solidní výsledek až do chvíle, kdy se prosadil mladík Pěnička – 1:0. Soupeř potom nasadil k náporu a brankář Vopálenský musel prokazovat, proč na celém turnaji nedostal ani jednu branku! (Protože vše chytil!!). Těsně před koncem vše pojistil mistrovským slalomem Kovář, kterému začali místní říkat „malý Brazilec“ – 2:0!

Juniorka v českém čtvrtfinále proti favorizovanému FC Fischer Café Brno neměla co ztratit a šla do utkání s jasnou taktikou – vsadit na vyztuženou obranu a ojedinělý brejk. To první se podařilo, to druhé bohužel ne. V. Pavlíček šel totiž v 5. minutě sám na brankáře brňanů, ale životní šanci bohužel nezvládl a ze 6 metrů ukvapeně vypálil vedle! Nápor Fischeru byl v posledních minutách drtivý, ale za i pomoci tyče jsme čisté konto již uhájili – 0:0! Na řadu tak přišly penalty, na které byli určeni Vaněk, Vetchý a Denev. Brňané se ujali vedení, ale Vaněk se nemýlil a srovnal na 1:1. Ani na druhou penaltu brankář Sysel nestačil, nicméně Vetchý chladnokrevně zamířil soupeři mezi nohy – 2:2! FC Fischer porměnil i třetí penaltu Burešem a tíhu příštího okamžiku Denev neunesl, když zamířil vedle – 2:3. Chvilka zklamání (postup mezi 4 nejlepší byl tak blízko!!) na okamžik zastínila obětavý výkon našich mladíků, ale konečné šesté místo je velkých úspěchem! 

Triumf Jihlavy tak zůstal již jen v rukou „A“ týmu, který v semifinále čekal těžký soupeř – domácí Café 59 z Lienzu v čele s českým internacionálem P. Červenkou. Café však vědomo si ofenzivní síly našeho celku téměř celý zápas neopustilo svoji polovinu hřiště a bránilo v 5 lidech, což nám vůbec nesedělo. Navíc poprvé bylo vidět, že řadu hráčů se potýká s nervozitou jako např. Benda, jehož šance ze 7 m skončila jen chabou střelou do rukou brankáře. Čtyři minuty před koncem jsme se sice konečně dočkali branky, když Kovář dotlačil míč z 1 m do sítě po velkém závaru v obraně Café 59 a předchozí ruce jeho obránce. Jenže píšťalka sudího neznamenala ani potvrzení branky, ani penaltu. K překvapení většiny hráčů na hřišti i diváků v hledišti rozhodčí ukázal směrem k naší brance s vysvětlením, že rukou zahrál Kovář!! Bohužel další šanci jsme si v hektickém závěru již nevytvořili a tak po remíze 0:0 došlo na další penaltový thriller. Sérii zahajovalo Café a Červenka se nemýlil. Hned první pokus o vyrovnání nám nevyšel. Střelu Brnického brankář vytlačil na tyč – 0:1! Ani druhý rakušan nezaváhal D. Cabuk musel pro uchování naděje snížit. Prokázal, že nervy zdědil po tátovi a chladnokrevně snížil panenkovským dloubákem do prostředku branky na 1:2! Další klinickou smrt jsme přežili díky bravurnímu zákroku brankáře Sysla při třetí penaltě Café 59! Drama mohl prodloužit kapitán Kovář. Nejlepší hráč patrně celého turnaje ovšem zvolil jen lehkou umístěnou střelu po zemi, jejiž směr brankář soupeře vystihl – 1:2!! Finalový sen se rozplynul, ale pár minut tomu nikdo nechtěl uvěřit. Život šel ale dál a zbyla ještě jedna šance – vybojovat bronz v zápase o třetí místo proti loňskému vítězi turnaje, mužstvu Fc Panorama Allstars (Rak.).

Zápas měl podobný průběh jako semifinále. Soupeř většinu zápasu bránil a naši hráči marně bušili do jeho obranných řad. Na rozdíl od minulého zápasu jsme se ale dopustili jedné chyby v obraně, když nás 4 minuty před koncem Panarama přečíslila – 0:1. Náš tým se však s možnou prohrou nesmířil a dvě minuty před koncem nasadil k nezadržitelnému sólu Kovář. Pohrál si se 3 protivníky a lehce zavěsil ze 2 m do prázdné branky – 1:1! Závěr přinesl drama hodné románu Agathy Christie. V poslední minutě Panorama znovu vystrčila růžky a její střelu zakončila až tyč Šeredovy branky. Soupeř chtěl založit další  útok, ale míč se odrazil přímo na kopačky Kovaře, které šel sám na branku Panoramy a ranou k pravé tyči strhl bronz v poslední vteřině na naší stranu – 2:1! Ještě před rozehráním z půlky hřiště zahlásil časoměřič: „Spiel Ende!!“ a turnaj pro nás skončil.

Ve finále nakonec přeci jen zvítězil Český lev – FC Fischer Café Brno v kavárenském derby porazil Café 59 1:0 brankou Bureše a získal tak po jednom 5. a jednom 4. místě v minulých letech poprvé poctu nejvyšší!


Celkové hodnocení – výborné!


S odstupem času nemůžeme vystoupení našich 2 týmů hodnotit jinak, než velmi kladně. „A“ tým skončil jen krůček od finále, jeho bilance byla excelentní – 8–1-1 a skóre 30:6 a to ještě jediná prohra přišla s naší juniorkou, která nebyla ničím jiným, než pomocí bližnímu. Mužstvo předvádělo po většinu turnaje ofenzivní kopanou a slabší chvilku si vybralo jen v semifinále s Café 59, ale i tak by postoupilo, nebýt nepřesného výroku sudího. K oporám patřili oba brankáři, v obraně podal nejlepší výkon M. Benda,  o své klíčové roli v týmu znovu přesvědčil tvůrce hry A. Kovář, který byl s 9 brankami zároveň i nejlepším střelcem. Mile překvapil mladík Pěnička (4 branky), své střelecké kvality potvrdil F. Toman (6 branek), z druhé vlny zejména v základní skupině úspěšně pálil Bratršovský (5 branek). Trochu více se čekalo od Brnického (1 gól) a Kováče (2 branky). Wágner s Pahrem byli pověřeni hlavně defenzivními úkoly, se kterými po sobotních výpadcích v neděli vypořádali na jedničku!

Juniorka závěr sobotních skupin příliš nezvládla, takže postupu mezi nejlepších 8 asi před nedělí mnoho lidí nevěřilo. Mladíci se ale po večerním soustředění semkli v bojující partu, která druhým místem překonala všechna očekávání a při troše štěstí mohla způsobit postupem přes Fischer Café dokonalou senzaci. I zde byli výborní oba brankáři – Kubašta se Syslem, příkladným bojovníkem, tahounem a kapitánem na svém místě byl M. Kohoutek, který svým příkladem dokázal strhnout ostatní. Jedinou výraznou slabinou byla malá střelecká potence. Nejlepším střelcem se stal Denev se 3 brankami, 2 góly dal Vetchý, Kohoutek, Šindelář, Rieger a Pavlíček se trefili 1x.

Jaké byly klady a zápory celé výpravy?? Mezi klady rozhodně patřilo konečné umístění, získání zkušeností na velkém mezinárodním turnaji, krásné prostředí v blízkosti Dolomitů, příjemné ubytování a dobrá parta, která táhla za jeden provaz. K záporům patřila kvalita trávníku na centrálních hřišti, někdy hodně zákeřná hra soupeřů,  slabé a nepřesné výkony rozhodčích, dlouhá cesta (9 hodin 1 cesta), absence vyhlášení nejlepších hráčů, brankářů, střelců.  Takže za rok znovu ?? Možná, ale asi někam jinam...